İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI DERNEĞİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Günü

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Mesleki kazaların ve hastalıkların tüm dünyada önlenmesini amaçlayan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü, uluslararası kamuoyunun dikkatini sorunun boyutlarına çekmeye, çalışma yaşamındaki ölümlerin ve yaralanmaların azaltılmasını sağlayacak bir güvenlik ve sağlık kültürünü oluşturmayı amaçlamaktadır.

Dünyada her yıl yaklaşık 2,3 milyon çalışan, ülkemizde ise 2 bine yakın çalışan hayatını kaybetmektedir. Çalışanlarımızın hayatını kaybetmesine yol açan kazaların ve hastalıkların önüne geçmek için yola çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonellerinin verdikleri bu mücadelede onlarla aynı yolda yürümekten onur ve mutluluk duyarız.

Tüm sektör ilgililerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Günü kutlu olsun.

28 Nİsan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü Kutlu Olsun

ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından 2001 yılında alınan kararla 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği günü olarak ilan edilmiştir. 2003 yılından beri de her yıl 28 Nisan çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Her yıl kutlamalar için bir tema işlenmesi kararı alınmıştır.
Bu yılın teması "Benim Hayatım, Benim İşim, Benim Güvenli İşim" şeklinde belirlenmiştir. 
Ülkemizde özellikle işçi sendikaları ILO'yu bir işvere örgütü olarak gördükleri için ve 28 Nisan günü sendikaların 1 Mayıs hazırlıklarına denk geldiği için Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği günü etkin olarak kutlanmamaktadır. 
İş sağlığı ve güvenliği  Uluslararası Çalışma Örgütü için kurulduğu 1919 yılından bu yana, misyonunun odak noktasında bulunmaktadır. Çalışma yaşamında karşılaşılan riskler ve tehlikelerin bertaraf edilmesi, çalışanların, işletmelerin ve hatta endüstriyel kazalardan toplumların korunması amacıyla bir dizi sözleşme (12) ve tavsiye kararı (15) kabul edilmiştir.

Diğer Duyurular