İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI DERNEĞİ

Kazasız kul olmaz

İstanbul Gelişim Sanat tarafından Türkiye’nin 81 ilinde sahnelenen ’Kazasız kul olmaz’ adlı oyun seyircilerin beğenisine sunuldu.
Dünyada bir ilke imza atan İstanbul Gelişim Sanat, iş ve trafik kazaları ayrıca ilk yardıma dikkat çekiyor. Vatan Şaşmaz, Cem Kılıç, Mehmet Ali Nalbant’ın sanat danışmanlığını yaptığı oyuna Toprak Sergen de seslendirmesiyle katkıda bulundu. Türkiye’nin 81 ilinde sahnelenen ’’Kazasız kul olmaz’’ adlı oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. Proje, Uluslararası Radyocular Birliği tarafından yılın alkışı hak edenler ödülüne layık görüldü. Konusu, Türkiye’de kanayan yara haline gelen iş ve trafik kazalarının akabinde ilk yardımın önemine vurgu yapmaktadır.

Kazasız kul olmaz

Kazasız kul olmaz oyununu yazan ve yöneten Zahrettin Çelik, oyun hakkında bilgi verdi:
“Keşkeler olmaması için kazasız kul olmaz oyununu 2009’da kaleme aldık. Bilindiği üzere istatistikler ve kaza oranlarına baktığımızda iş ve trafik kazaları pek iç açıcı değil. Ülkemizde yılda 8 bin kişi sadece trafikte hayatını kaybediyor. Dünyada 3. sırada Avrupa’da ise 1. sıradayız dünya genelinde 1.6 milyon insan yaşamını yitirmektedir. Gördüğünüz gibi rakam çok yüksek. Hal böyle iken bizde bu hassas konuları sahne sanatlarına taşıyarak bilinçli ve duyarlı birey ve toplum modeli oluşturma amacındayız. Oyunumuzu yurdun her tarafında halka sunacağız oyunun içinde tek bir mesaj değil birçok konuya değinmek istedik bunun için eğitsel niteliği olan bu oyunda 7’ den 70’e herkesin izleyebileceği konuma getirmek, İlk yardımın önemini hatırlatmak, İş ve trafik kazalarının minimuma getirmek, seyircilerin oyundaki hatalarını görmelerini sağlamak, konuya duyarlı kurum ve kuruluşlara örnek göstermek, toplum olaraksağlık personellerine karşı hoşgörülü olmayı hatırlatmak, projemiz köy okullarının giyim, kırtasiye, gıda gibi konularda katkıda bulunuyor.”

Diğer Haberler